Shea Butter - Bambucké másloShea Butter

Bambucké máslo je tuk extrahovaný ze semen stromu máslovníku afrického (Vitellaria paradoxa), který roste převážně v subsaharské Africe v pásu savan. Stromy, kvetoucí od ledna do března, dosahují výšky 12–20 metrů. Květy jsou seskupeny do okolíku, plody jsou bobule vzhledu velkých švestek. Průměrný výnos z jednoho stromu je 15–20 kg čerstvého ovoce, přičemž optimální výnosy mohou vzrůst až na 45 kg. Z každého kilogramu ovoce se získá přibližně 400 gramů suchých semen, která obsahují 45 % – 55 % tuku. Extraktem je krém s přírodními vitamíny, který obsahuje řadu látek s biologickou aktivitou. Ty poskytují bambuckému máslu vysoký hydratační účinek. Krém je vhodný pro péči o pleť a pomáhá léčit kožní onemocnění včetně skvrn, svědění, spálenin od slunce či kožních ran. Bambucké máslo je také známé pro svůj nejvyšší obsah nezmýdelnitelných látek ze všech rostlinných tuků. Je široce používáno v kosmetice jako zvlhčující, masti nebo krémy. Bambucké máslo je jedlé a je používán v přípravě potravin v Africe. V některých případech se v čokoládovém průmysl používá bambucké máslo ve směsi s jinými oleji jako náhražka kakaového másla, i když chuť je výrazně odlišná.

Bambucké máslo taje při tělesné teplotě. Zastánci jeho použití pro péči o pleť tvrdí, že to způsobuje rychlé vstřebávání do pokožky a  shopnost vázat vodu. Bambucké máslo se používá hlavně v kosmetickém průmyslu např. na lesky na rty, pleťové hydratační krémy, krémy, emulze a vlasové kondicionéry pro suché a lámavé vlasy. Je také v malých množstvích (5-7% z olejů v receptuře) používáno výrobci mýdel. Je to vynikající změkčující látka pro lidi, kteří trpí suchou kůži. Bambucké máslo je někdy používáno jako základna pro léčivé masti. U některé z izolovaných chemických složek se uvádí, že mají protizánětlivé, změkčovací a vlhkost stabilizující vlastnosti. Bambucké máslo se používá jako opalovací pleťová voda a některé její součásti mají omezenou schopnost absorbovat ultrafialové záření.

Obsahově mezi nejvýznamější látky patří přirozený obsah antioxidantů, vitamínů A,D,E,F,K a všech významných minerálů, vysoký obsah kyseliny skořicové a mastných kyselin, které pleť a pokožku důkladně vyživují.
Dále je to vysoký obsah vzácných, zdraví a pleti velice prospěšných mastných kyselin, saponinů, fytosterolů. Tento zázračný, absolutně přírodní  koktejl účinných látek obsažených v nerafinovaném bambuckém másle je schopen předcházet, omezit a odstranit řadu kožních problémů se kterými naše pokožka, denně vystavená škodlivým vlivům bojuje. Mezi nejvyhledávanější přírodní produkt patří 100% nerafinované bambucké máslo vysoké kosmetické kvality zejména pro jeho omlazující a regenerační účinky na pleť a vlasy. Stimuluje buněčnou aktivitu pleti, podporuje tvorbu kolagenu, regeneruje pokožku do hloubky a omezuje tvorbu vrásek..

Nerafinované bambucké máslo aktivně předchází vzniku vrásek, nerovností pleti, skvrnám, rozšířeným pórům a dalším neduhům spojených se stárnutím pleti. Vzniku takových projevů dokáže při pravidelném používání zabránit a již vzniklé vrásky účinně vyhlazovat a vyplňovat, díky svému obsahu zhutnit pleť, zvýšit elasticitu pleti, podpořit tvorbu přírodního kolagenu v pleti.
Tyto vyjímečné účinky nerafinovaného bambuckého másla lze využít nejen na jemnou pleť obličeje, ale i vlasů a celého těla.

Bambucké máslo zabraňuje vzniku strií a dokonce díky schopnosti restrukturalizovat pokožku i nehezkým projevům celulitidy.
Již vzniklé strie, rány, jizvy, pooperační jizvy, popáleniny dokáže vyhlazovat, díky antibakteriálnímu a protizánětlivému působení urychluje proces jejich hojení.  Mnoha lidem trpícím atopickými ekzémy, dermatitidami a psoriázou se osvědčilo ošetřování jejich pleti čistým nerafinovaným bambuckým máslem bez dalších přísad.

Bambucké máslo dokáže již po prvním použití poškozené a suché vlasy vyhladit a zanechat je nádherně lesklé a ozdravené bez mastného pocitu. Bambucké máslo regeneruje a obnovuje poškozené, suché vlasy bez života tím, že je hloubkově vyživí a hydratuje zároveň. Přirozeně obsahuje veškeré vitamíny a mastné kyseliny, které vlasy potřebují, bez zatěžování vlasů chemickými látkami.


Ochrana citlivé dětské pleti
-
krém z nerafinovaného bambuckého másla, nebo čisté bambucké máslo je to nejlepší, čím ošetřovat pleť Vašeho děťátka, bez rizika vzniku alergií a ekzémů. Nerafinované bambucké máslo vytváří ochranný výživný film, který brání poškození pleti v chladném počasí. Přitom neucpává póry a nechává pleť volně dýchat na rozdíl od synteticky vyráběných krémů, které pokožku neprodyšně uzavřou, ta přestane dýchat a paradoxně se začne vysušovat.

Ačkoliv je bambucké máslo tukem, pro jeho antibakteriální a čistící vliv  na akné je vhodné k ošetřování akné a černých teček díky protizánětlivému a antibakteriálnímu účinku a vysokému obsahu antioxidantů, vitamínů a schopnosti vyrovnat PH pleti.Vysoký obsah derivátů kyseliny skořicové a triterpenových kyselin působí dle vědeckých výzkumů proti vzniku rakovinného bujení. Protizánětlivé účinky nerafinovaného bambuckého másla jsou s úspěchem používány při bolestech kloubů, artritidě,namožených svalech, natažených šlachách apod.100% nerafinované bambucké máslo je pomocníkem při ošetřování štípanců i zanícených, ranek, jizviček, popálenin i rozsáhlých, kůže spálené sluncem a omrzlin,  ztvrdlé kůže na loktech a patách a suchých šupinek