Aloe

stálezelená, sukulentní bylina s přízemní růžicí dlouhých dužnatých a na  okraji řídce ostnatých listů. Květy jsou žluté a červeně naběhlé, uspořádané ve štíhlém a poměrně vysokém hroznovitém květenství. Původ aloe pravé není s jistotou znám, v současné době je pěstována nebo roste zplanělá v klimaticky příhodných oblastech téměř celého světa. Aloe pravá je využívána již po tisíce let jako léčivá rostlina a její používání se rozšířilo po celém světě. Je oblíbenou bylinou  v léčitelstv i v domácím lékařství a je součástí mnohých kosmetických přípravků. V poslední době její mnohostranné účinky objevuje i západní medicína.
Aloe poskytuje dva různé produkty s odlišným působením a využitím,známé jako gel a latex. Gel z aloe se zevně aplikuje zvláště na spáleniny, drobnější poranění a odřeniny, latex působí při podání vnitřně mj. jako razantní projímadlo.Mezi hlavní účinné látky obsažené v aloe pravé náleží polysacharid acemanan a v latexu glykosid barbaloin.Aloe pravá se též pěstuje jako pokojová rostlina.

Silné protizánětlivé a antibakteriální účinky aloe vera se využívají v kosmetice zejména k ošetření pleti se sklonem k akné, oparům, ekzémům či plísním. Rovněž pozitivně působí proti lupům. Hydratační, detoxikační a anticelulitidní účinky aloe vera  působí na pleť celého těla přímo jako elixír mládí.

Zázračné léčivé účinky aloe vera pochází z průhledného polotekutého gelu uvnitř středu listů rostliny. Látky obsažené v listech napomáhají při hojení ran a popálenin, překyselení žaludku, potížích se slinivkou břišní, účinně bojují proti paradentóze, mírní ekzémy, dokonce pomáhají při léčbě rakoviny střev, tuberkulózy, cévních chorob, cukrovky a při zvýšené hladině krevních lipidů. Účinky aloe vera se však mohou změnit při nadměrném užívání na negativní, neboť při větším množství mohou být některé látky toxické. Proto je třeba užívat toto přírodní antibiotikum s mírou a při vážnějších zdravotních obtížích nebo v těhotenství a při kojení nejlépe po poradě s odborníkem.

Silné protizánětlivé a antibakteriální účinky aloe vera se využívají v kosmetice zejména k ošetření pleti se sklonem k akné, oparům, ekzémům či plísním. Rovněž pozitivně působí proti lupům. Hydratační, detoxikační a proticelulitidní účinky aloe vera působí na pleť celého těla přímo jako elixír mládí, proto se užívání doporučuje také jako podpora při redukčních dietách.