Almond Oil - Mandlový olej
 s
almand oil

Mandle je název pro jádro pecky plodu mandlovníku, druh plodů podobných ořechům rostoucích v subtropech, je příbuzná s meruňkami a broskvoněmi.  Na místo původního výskytu divokých mandloní se názory rozcházejí (mohlo to být i více lokalit). Někteří uvádějí střední Asii, Persii a Čínu, jiní malou Asii a severní Afriku a již ve starověku se vyskytovaly i v Řecku. Nejčastěji se mandle konzumují jako pochutiny k vínu, ale i jako součást složitějších jídel (saláty, vánoční pečivo atp.). Jedí se buď  s hnědou slupkou, loupané nebo rozemleté. Mandle jsou bohatým zdrojem oleje s 50% suché hmotnosti jádra jako tuku. Mandlový olej obsahuje 32% mononenasycený kyseliny olejové (ANomega-9 mastné kyseliny ), 13% kyseliny linolové (a polynenasycené omega-6 esenciální mastné kyseliny ), a 5% nasycených  mastných kyselin. Oleum amygdalae, pevné oleje, se připraví z buď sladkých nebo hořkých mandlí, s mírným zápachem a ořechovou chuť.. Je téměř nerozpustný v alkoholu , ale snadno rozpustný v chloroformu a etheru . Sladký mandlový olej se získává ze sušených jádra sladkých mandlí.Olej je vhodný pro aplikaci na kůži jako změkčovadlo , a byl tradičně používán maséry pro mazání pokožky během masáží.

Mandlový olej v péči o pleť  
Mandlový olej je svým složením velice blízký lidské pokožce, proto je jeho velmi oblíben v péči o pleť a to zejména o pleť sušší, citlivou, o pleť se sklony k červenání, svědivosti či olupování. Lze jej však použít na jakoukoli pleť a používá se s oblibou také v péči o pleť dětskou, které přináší zklidnění při podráždění od plenek. Olej se rychle vstřebává, na pokožce nezanechává pocit mastnoty, neucpává póry a nevyvolává alergické reakce. Mandlový olej lze použít například pro jemnou masáž obličeje, na odličování a to i očního makeupu nebo místo tělového mléka – vetřeme menší množství oleje do ještě vlhké pokožky těla. Olej lze použít také například místo nočního či denního krému. V zimním sychravém období chrání velice dobře pleť před povětrnostními vlivy. Mandlový olej se rovněž používá k výrobě pleťového peelingu. V těhotenství se doporučuje bříško, stehna a další citlivé partie masírovat k posílení elasticity kůže a pro předcházení tvorby strií. Masáž by se měla pokud možno provádět 2x denně a to tak dlouho, dokud se olej pěkně nevstřebá do pokožky.

Mandlový olej na ruce a nehty
Mandlový olej se uplatňuje také v péči o pokožku rukou a o nehty, které dokáže hydratovat a posilovat. Pro posílení nehtů můžete jednou týdně praktikovat olejovou lázeň, kdy budete nehty máčet v alespoň 20 minut v oleji a následně vmasírujete. Poté můžete do oleje přidat vhodné abrazivo (kávovou sedlinu, mořskou sůl…) a provést masáž rukou.

Mandlový olej pro krásné vlasy
Zapomenout nesmíme ani na vlasy, kdy zábal z mandlového oleje cca 2x měsíčně vlasy výrazně regeneruje, hydratuje, dodává lesk. Mandlový olej je údajně jedním z nejlepších stimulátorů růstu vlasů. Zábaly jsou vhodné zejména na suché, krepaté a kudrnaté vlasy. Mandlový olej používá HerbOlive do svých masážních a tělových olejů a samozřejmě ho najdete i v některých krémech na obličej.Mandlový olej lisovaný za studena je doslova potrava pro tělo. Je nabitý nenasycenými mastnými kyselinami, vitaminem A, E a F. Z minerálů obsahuje draslík, vápník, hořčík a fosfor a tyto látky přes kůži docestují přímo do organismu, a ten se vám za to odvděčí vitalitou a krásou.