Aesculus Hippocastanum - jírovec, koňský kaštan
jirovec

Strom kaštanu měří 15 až 30 metrů a až 2 metry po obvodu. Široká, obvykle okrouhlá koruna. Má velké lepkavé pupeny. Jírovec kvete v květnu. Plodem je ostnatá tobolka s jedním velkým semenem – kaštanem. Jírovec je vysoký strom původem z Balkánu. Do našich oblastí byl dovezen v 18. století a je poměrně hojně rozšířený v parcích, alejích a zahradách. Jírovec se rozšířil  prakticky po celém světě a patří mezi nejkrásnější stromy.
V oblastech
přirozeného výskytu se jírovec využíval např. při barvení látek, léčbě bolestivých  kloubů, ale i pro svoje  kvalitní dřevo. Užívanými částmi jsou semena nebo kaštan. Sbírá se od září do října po uvolnění semene z ostnaté tobolky. Kůra loupaná na jaře je bohatá na aesculin. Vůně semene je nepatrná a chuť hořká a štiplavá. Extrakt získaný ze semen jírovce je nažloutle šedý. V některých  recepturách je užívanou částí rovněž květ a mladé listy.
     
Účinné látky
Hlavní obsahovou skupinou jsou triterpeny (až 10%), které souhrnně označujeme jako aescin. Aescin, jenž je zodpovědný za většinu účinku kaštanu, existuje ve třech variantách (a-aescin,  b-aescin a cryptoaescin). Z dalších podstatných flavonoidů potom quercetin, kaempferol a jejich deriváty. Aktivní látky získávané z plodů kaštanu v podobě extraktu jsou označovány jednotně jako (HCSE). Jírovec se uplatňuje jako cévní tonikum a antiflogistikum.

Léčebné účinky
Aktivní látky, získávané z kaštanu (HCSE), zvyšují odolnost vlásečnic a zlepšují  žilní tonus. Současně působí protizánětlivě a urychlují vstřebávání otoků. Jírovec  je velmi účinný při chronické žilní nedostatečnosti (CVI) a při léčbě křehkých  vlásečnic. Nové studie jednoznačně prokázaly účinnost jako žilního tonika. Aesculin obsažený v kůře jírovce snižuje propustnost vlásečnic a zvyšuje jejich odolnost. Těchto účinků se využívá k léčbě křečových žil. Velmi účinný je rovněž na hemoroidy. Klinické studie prokazují účinnost na tzv. „těžké nohy“, noční křeče v nohách. Rovněž tlumí svědivost různých forem ekzémů. Urychluje vstřebávání krevních podlitin a modřin. Účinný je na bolavé klouby a artritidy. Zlepšuje průtok krve v cévách, což pozastavuje srážlivost krve a působí proti vzniku trombů. Ulehčuje vylučování moči při zvětšené prostatě.   Při vnitřním použití se doporučuje denní dávka 250 – 310 mg, což odpovídá až 100 mg aescinu. Kaštan se doporučuje k léčbě křečových žil.

Jírovec v kosmetice
Bylinné masti s vysokým obsahem účinných přírodních extraktů a silic jsou určeny především pro osoby od středního věku s bolestivými potížemi pohybového aparátu po nemoci či zvýšené fyzické námaze. Přináší úlevu při: revmatismu a zánětu žil, artritidě a bolestech kloubů, namožených svalů a páteře, pocitu těžkých nohou.Jírovec má výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky (zejména lymfatických žláz). Použití nachází v mastích a pleťových maskách, pro svoje blahodárné účinky na krevní vlásečnice. Jírovec vypíná pleť a působí na pokožku jako tonikum.